Financiranje energetskih izvora!
Poštovani komitenti Ministarstvo zaštite okoliša i zelene tranzicije…
29. 08. 2019. * Opće je poznato da – što je u RH tečaj eura viši (npr. 7,5) to je kuna slabija. Isto tako znamo da – što je tečaj eura niži, (npr. 7,3) to je kuna jača. Trenutno je kuna vrlo jaka, jer za jedan euro trebamo platiti svega 7,37 kuna. A bilo je vremena kada je kuna bila izrazito slaba (npr. siječanj 2015. g.) kada smo za jedan euro trebali platiti 7,7 kuna. Bilo je i vremena kada je kuna bila osobito jaka (npr. lipanj 2018. g.) kada smo za jedan euro plaćali svega 7,3705 kn.
Poduzetnike svakako zanima, kakva će biti vrijednost kune, odnosno koliki će tečaj eura biti na dan našeg ulaska u eurozonu (ako sve bude u najboljem redu, to bi se moglo dogoditi 1. siječnja 2024. godine).
Svima koji imaju kredite vezane uz tečaj eura, odgovarala bi jaka kuna (7,5 za euro) jer bi im se otplatna rata smanjila. Izvoznicima pak bi odgovaralo da kuna ne bude precijenjena, nego da bude slaba, jer bi tako kroz bankovnu konverziju više naplatili.
U stručnim krugovima (HNB i poslovne banke) stalno se spominje da će kuna nadalje biti sve stabilnija i da će na dan našeg ulaska u eurozonu, tečaj biti određen u granicama povijesnog kretanja odnosa između kune i eura, tj. između 7,37 i 7,57. (C.)