Financiranje energetskih izvora!
Poštovani komitenti Ministarstvo zaštite okoliša i zelene tranzicije…
03. 10. 2019. * Vrlo su česti upiti potencijalnih pa i aktivnih, malih privatnih poduzetnika – kakva je razlika između poslovanja obrta (oporezovanog po stvarnom dohotku, ne paušalista) i trgovačkog društva odnosno privatnog poduzeća. Pokušati ćemo nabrojiti te razlike, gledajući ih u svijetlu novih izmjena poreznih propisa, koji će vrijediti od Nove 2020. godine.
Obrtnici za svoje poslovanje odgovaraju i jamče cjelokupnom vlastitom, privatnom imovinom, a vlasnici poduzeća samo imovinom poduzeća (koja može biti samo – telefon).
Za većinu djelatnosti obrta (vezani obrti) potreban je majstorski ispit, dok za poslovanje trgovačkim društvom to nije uvjet.
Porez na dobit u poduzeću je 12% (do sedam i pol milijuna) a ako taj novac vlasnik želi staviti u džep, plaća još 12 %. Kod obrta se taj porez odmah plaća po stopi od 24 % (preko 210.000,oo dohotka stopa je 36%) ali obrtnik tu osnovicu prvo umanji za (osobni odbitak) neoporezivi iznos od 45.600,oo kn godišnje, a osnovica se još može umanjiti za sljedećeg uzdržavanog člana obitelji za 21.000,oo kn godišnje (za drugo dijete + 30.000,oo kn godišnje).
Obrtnik mjesečno plaća poreze i doprinose na vlastitu plaću u iznosu od 2.004,oo kn ali si plaću ne isplaćuje i ona ne predstavlja trošak njegovog poslovanja. Poduzeće na plaću direktora plaća približno isti iznos poreza i doprinosa ali si direktor isplaćuje cc-a 5.000,oo kn mjesečno i tako tvrtka ima godišnje porezno priznati trošak od 60.000,oo kn.
Komorski doprinos poduzeća HGK-u je 42,- kn mjesečno, a komorski doprinos obrtnika HOK-u je 227,oo kn kvartalno.
Vlasniku poduzeća je najamnina za poslovni prostor porezno priznati trošak (uz 12% poreza), a obrtniku nije.
Olakšicu za zapošljavanje radnika mlađeg od 30 g. može koristiti samo poduzeće, dok obrtnik mlađi od 30 g. nema takvih olakšica.
Procjenjujemo da – za manje dohotke, financijski je pogodnije poslovati kroz obrt (osobito kroz paušalno oporezovanje), a za veću dobit pogodnije je poslovati kroz poduzeće. (C.)